Peugeot

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 407 ) Nadwozie.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jotes37

Debiutant



Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubelskie
Posiadane auto: 407sw 2.0 hdi 136km automat
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 02 Sty 2011, 12:37
Temat postu:

Jaki olej do skrzyni automatycznej


Witam. jaki wlać olej do skrzyni automatycznej 407sw 2.0hdi 2005r.
Co ile tys. km. należy go zmienić ?
Czy mogę zrobić to sam? Czy jest to bardziej skomplikowane niż myślę?
Pozdrawiam
Powrót do góry
ardzi5

Stały Bywalec



Dołączył: 15 Sie 2010
Posty: 243
Skąd jesteś (miejscowość / region): Trzcianka
Posiadane auto: Peugeot 406 2.0HDI 2000r.
Piwa: 18/2
Wysłany: Nie 02 Sty 2011, 14:39
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


Witam
Przekładnia automatyczna AL 4 / 4HP20
ATF ESSO LT 71141 4L
Przekładnia automatyczna AM6
ATF ESSO JWS 3309 3L

Sprawdzić poziom oleju w razie potrzeby uzupełnić .
nie jest to skomplikowane można to zrobić samodzielnie pozdrawiam .
Powrót do góry
jotes37

Debiutant



Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubelskie
Posiadane auto: 407sw 2.0 hdi 136km automat
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 02 Sty 2011, 15:15
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


mam przebieg 200tys.km. i nie wiem czy i kiedy olej był wymieniany, i czy wymienia się z filtrem
pozdrawiam
Powrót do góry
beers

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 410
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: wcześniej Peugeot 407 V6 3.0 z 2006 r., aktualnie Toyota RAV4 2,2 D-CAT z 2015 r.
Piwa: 57/0
Wysłany: Nie 02 Sty 2011, 21:17
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


jotes37 napisał:
mam przebieg 200tys.km. i nie wiem czy i kiedy olej był wymieniany, i czy wymienia się z filtrem
pozdrawiam

Automat to z pewnością japoński Aisin AM6. Olej do niego powinno się wymieniać przy przebiegu 60-100 tys. km mimo że koncern PSA (Peugeot, Citroen) twierdzi, że oleje w tych skrzyniach jak też w innych są olejami "dożywotnimi", co jest absurdem technicznym, gdyż nie istnieją oleje nie tracące swoich właściwości nawet pod wpływem czasu, a tym bardziej pracując w cięzkich warunkach termicznych i ciśnieniowych(temperatury pracy nawet do 140-150 st.C). Jeśli wcześniej to lepiej bo wówczas można zastosować tzw. statyczną (częściową) wymianę oleju bo wtedy niezbyt jeszcze zużyty stary olej dobrze wymiesza się z nowym. Przy przebiegu 200 tys. km i niewiadomym stanie oleju to wymieszanie 4 litrów starego, b. zużytego z nowym 3 litry może przynieść niepożądane skutki, poprzez obrazowo mówiąc, powstanie gdzieś we wnętrzu skrzyni "zakrzepów" starego oleju. Sugeruję więc tzw. dynamiczną (prawie całkowitą wymianę oleju) w specjalistycznym serwisie skrzyń biegów przy pomocy specjalnej maszynki do wymiany oleju w automatach. Oleje do automatów Aisin AM6 powinny bezwględnie odpowiadać specyfikacji JWS 3309. Peugeot i Citroen zalecają do tych skrzyń olej o nazwie handlowej Esso JWS 3309 w cenie 488 zł za 2 litry. Olejem o identycznych parametrach i tego samego producenta (koncern Exxon) jest olej Mobil ATF 3309 i kilkakrotnie tańszy. Inne oleje renomowanych producentów, które odpowiadają specyfikacji JWS 3309 dla skrzyń Aisin Warner i nawet przewyższające oleje Esso czy Mobil w niektórych ważnych parametrach oraz dostępne w oficjalnych sieciach sprzedaży (bez poszukiwań na Allegro) to Statoil TransWay S Dx III J, Fuchs Titan ATF 4400, Castrol Transmax E, Kroon-Oil ATF SP 2062, Elf Elfmatic 3G SYN US, Total Fluide XLD FE, Texaco Texamatic 7045E lub b. nowoczesne, wielozakresowe (spełniajace b. wiele specyfikacji) w pełni syntetyczne oleje do automatów jak Motul Multi ATF, Gulf Multi-Vehicle ATF czy Valvoline MaxLife ATF (ten ostatni polecany przez producenta dla skrzyń biegów o dużym przebiegu). Filtru nie wymienisz bo jest to mozliwe tylko po wymontowaniu i rozpołowieniu (całkowitym otwarciu) skrzyni, a to tylko przy usuwaniu poważnych awarii. W przypadku wymiany statycznej (częściowej) można spuścić 3 litry starego oleju i wlać w to miejsce 3 litry świeżego. Oznacza to, że na ogólna pojemność skrzyni 7 litrów tylko nieco powyżej 40% zostanie wymienione, a i poprawa właściwości oleju będzie stosunkowo nieznaczna (szczególnie gdy w skrzyni znajduje się b. stary, przepracowany olej). Przy tej pojemności skrzyni dopiero 6-krotna wymiana statyczna,a więc 18 litrów, pozwoliłaby wymienić prawie cały olej. Przy wymianie dynamicznej przy tej pojemności skrzyni potrzeba będzie co najmniej 12 litrów nowego oleju, bowiem przynajmniej 5 litrów pójdzie na rozcieńczenie, wymywanie i wypłukiwanie starego oleju. Oznaką nawet wizualną wymiany oleju będzie wyplyw przewodem odpływowym do pojemnika na zużyty olej w maszynce do wymiany oleju klarownego oleju, czystej czerwonej barwy. Sugeruję też aby jednak przed tą wymianą podjechać do autoryzowanego serwisu Peugeota albo do specjalistycznej stacji obsługi skrzyń automatycznych w celu oceny stanu technicznego skrzyni i podpięcia komputera do jej sprawdzenia, a także ustalenia jaki olej chcą zastosować do wymiany. Nie można tu dać się "przekonywać" określeniami w rodzaju "mamy olej normy Dexron II lub III albo Mercon - taki wlewamy i wszystko chodzi". Olej MUSI odpowiadać specyfikacji JWS 3309, ktora jest wyszczególniona albo na opakowaniu oleju albo w tzw. karcie charakterystyki technicznej (product data sheet) danego oleju. Jeśli oczywiście będą proponować jakiś olej spoza wymienionych wyżej bo te odpowiadają specyfikacji JWS 3309, a nawet w niektórych przypadkach dodatkowo określają, że ten olej przewidziany jest do skrzyń biegów Aisin i jeszcze stosowanych w samochodach koncernu PSA.


Ostatnio zmieniony przez beers dnia Sob 28 Maj 2011, 22:23, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
jotes37

Debiutant



Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubelskie
Posiadane auto: 407sw 2.0 hdi 136km automat
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 03 Sty 2011, 23:00
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


Dzięki za bardzo wyczerpującą odpowiedź.
Jeden z forumowiczów rozszyfrował mi nr. vin.
Mam skrzynie 4HP20.
Czy to coś zmienia? czy podane oleje nadają się też do tej skrzyni?
Pozdrawiam
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 03 Sty 2011, 23:00
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
beers

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 410
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: wcześniej Peugeot 407 V6 3.0 z 2006 r., aktualnie Toyota RAV4 2,2 D-CAT z 2015 r.
Piwa: 57/0
Wysłany: Wto 04 Sty 2011, 15:52
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


jotes37 napisał:
Dzięki za bardzo wyczerpującą odpowiedź.
Jeden z forumowiczów rozszyfrował mi nr. vin.
Mam skrzynie 4HP20.
Czy to coś zmienia? czy podane oleje nadają się też do tej skrzyni?
Pozdrawiam

Podane przeze mnie oleje dotyczą skrzyni Aisin AM6. Jeśli zaś jest to skrzynia niemieckiej firmy ZF o oznaczeniu 4HP20 to najoptymalniejszy do niej byłby olej ściśle rekomendowany przez tę firmę czyli ZF Lifeguardfluid 5 ale jest to olej drogi i trudno dostępny. Peugeot i Citroen zalecają olej o nazwie handlowej Esso LT 71141. Olejem o identycznych parametrach i tego samego producenta (koncern Exxon) jest olej Mobil ATF LT 71141. Olejem dedykowanym specjalnie do skrzyń 4- i 5-stopniowych typu ZF HP jest też olej niemieckiej firmy Ravenol ATF 5/4HP Fluid lub nowszy Ravenol ATF 6HP. Innym olejem przewidzianym do tej skrzyni jest holenderski Kroon-Oil ATF SP 2032 albo niemiecki Liqui Moly TopTec ATF 1200 lub doskonały niemiecki olej Addinol ATF D III jak i też norweski Statoil TransWay PS DX III. Można też spróbować użyć nowoczesnego wielozakresowego oleju Motul Multi ATF, Gulf Multi-Vehicle ATF lub Valvoline ATF MaxLife albo Addinol ATF XN Plus. Również koncern Total dostawca olejów dla samochodów PSA ma w swojej ofercie nowoczesny wielozakresowy olej ATF odpowiadający zarówno wymogom skrzyń automatycznych ZF 4HP20, a także PSA AL4 o nazwie Total Fluide XLD FE. Firma ZF zaleca wymianę oleju w swoich skrzyniach przy przebiegach 80-120 tys. km lub po 8 latach użytkowania. Total dla swojego ww. oleju dopuszcza nawet max. przebiegi do 160 tys. km lub 10 lat użytkowania w normalnych warunkach. Jeśli więc olej nie był w niej wymieniany to może być z nim już kiepsko. Najlepiej udać się do wyspecjalizowanego serwisu automatów dla oceny stanu skrzyni i wymiany oleju w całości. Skrzynie ZF HP są znane w specjalistycznych serwisach i raczej nie powinno być trudności z ich serwisowaniem.


Ostatnio zmieniony przez beers dnia Czw 22 Wrz 2011, 18:16, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
jotes37

Debiutant



Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubelskie
Posiadane auto: 407sw 2.0 hdi 136km automat
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 04 Sty 2011, 21:10
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


Bardzo dziękuję.
Może polecisz mi jakiś zakład w ok. Warszawy lub Lublina?
Powrót do góry
beers

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 410
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: wcześniej Peugeot 407 V6 3.0 z 2006 r., aktualnie Toyota RAV4 2,2 D-CAT z 2015 r.
Piwa: 57/0
Wysłany: Wto 04 Sty 2011, 23:26
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


jotes37 napisał:
Bardzo dziękuję.
Może polecisz mi jakiś zakład w ok. Warszawy lub Lublina?

W Warszawie to właściwie 2 stacje obsługi automatów. 1/ Midparts (wszystkie namiary www.midparts.pl) 2/ Samko ( www.samko.pl ). Obydwie mają pełne wyposażenie techniczne i napewno znają skrzynie ZF HP.
W okolicach Lublina, a właściwie bliżej Dęblina w Strzyżowicach blisko szosy Lublin-Warszawa jest stacja obsługi automatów Sebkar (www.sebkar.pl). Sugeruję zajrzeć na strony www tych firm w internecie, zadzwonić do każdej z nich, porozmawiać, zapytać się o sugerowany przez nich zakres sprawdzenia skrzyni przy takim przebiegu, wymiany oleju (koniecznie jakiego, odpowiadającego 4HP20, wyżej podałem jakie są właściwe i dostępne w Polsce), metodą statyczną czy dynamiczną, czy są w stanie podpiąć komputer do sprawdzenia skrzyni i wreszcie koszt oraz jak długo będzie trwać ta operacja. Podałem trzy możliwe firmy, a więc można z czegoś wybrać.
Powrót do góry
jotes37

Debiutant



Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubelskie
Posiadane auto: 407sw 2.0 hdi 136km automat
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 09 Sty 2011, 20:36
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


Jeszcze raz dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
Pozdrawiam
Powrót do góry
o-w-c-a

Stały Bywalec



Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 172
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: 607 3.0 v6 4Hp20 sed/ C5 (X7) 2.0HDi AM6 kom
Piwa: 4/9
Wysłany: Wto 20 Sty 2015, 15:20
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


Temat mocno odgrzany ale bardzo tematyczny w temacie skrzyń.

Właśnie chcę wymienić olej w AM6 - czy napewno Valvoline MAXLIFE ATF jest dla niej bezpieczny?

Mam skrzynię z przebiegiem ok 250000km i chcę dać jej coś najlepiej dedykowanego do już wysłużonych skrzyń, jednak w opisie karty technoligicznej dla mini coopera jest napisane zgodność z JWS-3309, ale chwilę dalej jest jako nie zalecany dla:
Mazda M-V z 6-biegową przekładnią Aisin Warner w modelach CX-9 *
Volvo XC modele z 6-biegową przekładnią Aisin Warner **
Z tego co patrzyłem na alledrogo wygląda jakby np XC60 miało skrzynię TF80SC czyli AM6...

Jedno drugiemu nie przeczy?
Powrót do góry
sosboite

Stały Bywalec



Dołączył: 14 Mar 2013
Posty: 188
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole
Posiadane auto: C4 1,6i 16V
Piwa: 13/1
Wysłany: Sro 28 Sty 2015, 22:12
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Jaki olej do skrzyni automatycznej


Przeczy. Lej ATF3309 jeżeli potrzebujesz JWS3309.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 407 ) Nadwozie. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Peugeot 407 »

Opinie o samochodach Peugeot 407 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Peugeot 407 ) Nadwozie.


Peugeot308

54 990

2018r.

109 000 km

śląskie

PeugeotPartner

43 900

2018r.

187 888 km

warmińsko-mazurskie

Peugeot207 SW

9 900

2007r.

246 000 km

łódzkie

Peugeot208

17 900

2014r.

166 525 km

mazowieckie

Peugeot607

13 600

2007r.

267 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Peugeot 405 club   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System