Peugeot

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Peugeot 308 ) peugeot 308 automat



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 308 ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
johnatan_doe

Dyskutant



Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 65
Skąd jesteś (miejscowość / region): earth
Posiadane auto: MB CLK 270 CDI
Piwa: 1/1
Wysłany: Pią 06 Sty 2012, 23:42
Temat postu:

peugeot 308 automat


Witam serdecznie,

zakupiłem 308 z automatyczną skrzynią biegów i mam parę pytań.

1. w książce jest inna skrzynia opisana ( i narysowana Smile) ja mam trzy stopnie R, N, A (odpowiednik D). Mam drugie auto z automatem i mam pozycję P. Czy ktoś ma może opis tej skrzyni? albo może ktoś ma wiedzę co to za skrzynia ( rok auta 2010 ).

2. jak to jest, że auto np. w pozycji skrzyni A nie jedzie samo do przodu, muszę dodać gazu, auto jest w stanie stoczyć się w tył. Czuję tutaj elektronikę której nie ogarniam. Zrobiłem taki teścik: ustawiłem się na małej górce przodem w dół górki. Zapodałem wsteczny i puściłem hamulec. Tak jakby włączył się jakiś hamulec, który po chwili się zwolnił i podjechałem do przodu.

o co tu chodzi?

Dodatkowo biegi zmienia tak jakby mahał manualem czyli wrzuca jakby na luz na jedną sekundę i zapodaje następny bieg.

Wiem że troszkę chaotyczny ten post ale autko prawie nówka sprawdzone w salonie a mam różnice w zachowywaniu się skrzyni między dwoma autami co prawda różnych marek.


pozrawiam wszystkich !!!
Powrót do góry
beers

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 410
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: wcześniej Peugeot 407 V6 3.0 z 2006 r., aktualnie Toyota RAV4 2,2 D-CAT z 2015 r.
Piwa: 57/0
Wysłany: Sob 07 Sty 2012, 14:14
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) peugeot 308 automat


W Peugeotach 308 w zależności od wersji silnika montowane są albo 4 stopniowe automatyczne skrzynie biegów wspólnej produkcji Siemens-PSA-Renault, które w Peugeotach noszą oznaczenie AL4, albo 6-stopniowe automaty o nazwie AT6 produkcji japońskiej firmy Aisin. Jeśli podasz pojemność i typ silnika (benzyna czy diesel) to wówczas będzie można ustalić jaki automat jest w Twoim 308. Dla mnie natomiast jest trochę zagadkowe, że w tym automacie (przynajmniej jak opisujesz) brak jest pozycji P (parking). Sam też jeżdżę 407 wyposażonym w automat Aisin AM6, który w praktyce różni się od AT6 tylko tym, że może przenosić większy moment obrotowy i jest nieco większy i cięższy. Posiada on standardowe ustawienia PRND oraz przyciski S (sport) i znak * (program Winter- zima), oraz M dla sekwencyjnej (ręcznej) zmiany biegów + i -. Podobnie jest też w skrzyni AL4. Sprawdź jednak w instrukcji obsługi samochodu (jeśli posiadasz) opis czynności przy automatycznej skrzyni biegów w 308.
Powrót do góry
johnatan_doe

Dyskutant



Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 65
Skąd jesteś (miejscowość / region): earth
Posiadane auto: MB CLK 270 CDI
Piwa: 1/1
Wysłany: Nie 08 Sty 2012, 12:51
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) peugeot 308 automat


książkę mam ale po francusku Sad
szukam czegoś w internecie.

co do silnika jest to 1.6 diesel bodajże 112 KM.

No nie ma P. Auto aby odpalić muszę ustawić się na N. W innym przypadku zapłon nie działa.
Moje oznaczenia na skrzyni to RNA oraz M dla sekwencji a także przycisk S.

Wersja auta z przeszklonym dachem. Mam też dwa wichajstry przy kierownicy do zmiany biegów(po lewej i prawej stronie)
Powrót do góry
beers

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 410
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: wcześniej Peugeot 407 V6 3.0 z 2006 r., aktualnie Toyota RAV4 2,2 D-CAT z 2015 r.
Piwa: 57/0
Wysłany: Pon 09 Sty 2012, 10:53
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) peugeot 308 automat


Te dodatkowe opisy jednak mi wyjaśniły, że jest to jednak Peugeot 308 z silnikiem diesla i z tzw. ZAUTOMATYZOWANĄ skrzynią biegów typu MCP. Nawet nie wiem czy taki model był oferowany w Polsce w sprzedaży w oficjalnej sieci Peugeota. To nie jest dokładnie klasyczna automatyczna skrzynia biegów, ale mechaniczna skrzynia biegów w której sprzęgło jest sterowane przy pomocy odpowiedniego siłownika. Może pracować w trybie samoczynnej zmiany biegów (litera A) ale można też zmieniać biegi przyciskami przy kierownicy. + wyższy bieg, a - niższy bieg. Przy potrzebie ruszania konieczne jest dodanie gazu i tym różni się od klasycznego automatu bo ten na pozycji D nawet bez dodawania gazu powolutku "ciągnie" do przodu. Oczywiscie R to jazda wstecz, a N luz i zapuszczanie silnika, a później chcąc jechać trzeba przestawić dżwignię selektora na A (jazda do przodu) lub R (jazda do tyłu). Lub też przerzucać biegi "wichajstrami" przy kierownicy w trybie oczywiście M. Ciekawe czy samochód ma też dźwignię hamulca ręcznego. Jeśli tak to to układ klasyczny, a jeśli go brak to ma tzw. elektryczny hamulec postojowy działający automatycznie po wyłączeniu silnika i zwalniający się po uruchomieniu silnika i dodaniu gazu. Minimalne przytrzymywanie samochodu przed ruszeniem do przodu przy staniu pod górkę ma zapobiec staczaniu się samochodu do tyłu i jest to zw. układ hill holder i jest to prawidłowe działanie. Skrzynie zautomatyzowane MCP Peugeota/Citroena nie są zbyt szybkie w działaniu w trybie pracy automatycznej i można to trochę poprawić przerzucając biegi ręcznie (sekwencyjnie) w trybie M. W internecie na temat pracy zautomatyzowanej skrzyni biegów MCP konstrukcji PSA możesz przeczytać wpisując w przeglądarkę google np automatyczna skrzynia biegów MCP. Wyświetli się wtedy wiele informacji na jej temat, sposobu użytkowania, a dotyczących szczególnie samochodów Citroen bo w tych samochodach koncern PSA zaczął je stosować najwcześniej.
Powrót do góry
johnatan_doe

Dyskutant



Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 65
Skąd jesteś (miejscowość / region): earth
Posiadane auto: MB CLK 270 CDI
Piwa: 1/1
Wysłany: Pon 09 Sty 2012, 23:28
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) peugeot 308 automat


dokładnie tak! dzięki.

hamulec ręczny jest normalny.
Wydaje mi się, że obojętnie czy zostawię auto na A N lub R po wyłączeniu silnika auto jest "zahamowane".

bardzo mi pomogłeś
Jeszcze raz dzięki
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 09 Sty 2012, 23:28
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
beers

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 410
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: wcześniej Peugeot 407 V6 3.0 z 2006 r., aktualnie Toyota RAV4 2,2 D-CAT z 2015 r.
Piwa: 57/0
Wysłany: Wto 10 Sty 2012, 13:29
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) peugeot 308 automat


Wyłaczanie silnika powinno jednak zawsze następować na pozycji N i dodatkowe zabezpieczenie samochodu poprzez zaciągniecie hamulca ręcznego. Jest to najwłaściwsze postępowanie dla tej skrzyni, sterowania jej hydrauliką i siłownikiem sprzęgła. Przypuszczam, że zgaszenie silnika na pozycji A czy R pewnie spowodowałoby jakiś dźwiękowy sygnał ostrzegawczy (brzęczyk), który wyłączy sie po przestawieniu w pozycję N. Jak masz instrukcję do samochodu w jęz. francuskim to z pewnościa jest to tam objaśnione zapewne i sposobem obrazkowym. Dla upewnienia się w tej sprawie zadzwoniłem dodatkowo do Citroen Polska gdzie zautomatyzowane skrzynie MCP są doskonale znane i to wszystko potwierdzili.
Powrót do góry
matii

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 230
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Master, Ford C-max, Sprinter 313 - 906
Piwa: 5/3
Wysłany: Czw 09 Sie 2012, 16:10
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) peugeot 308 automat


Witam

kolego jak sie jezdzii jak sie sprawuje taka skrzynia w silniku 1.6 hdi???
zaczyna mi sie podobac taka opcja i sobie chyab kupie utomata
Powrót do góry
gadu-gadu
Ekhangel

Debiutant



Dołączył: 18 Lis 2017
Posty: 13
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Peugeot 308
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 18 Lis 2017, 21:05
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) peugeot 308 automat


Wiem, że wykop sprzed pięciu lat, ale jak już jest temat, to po co tworzyć nowy.

Więc, dla potomnych:

Ostatnio nabyliśmy 308-kę ze skrzynią zautomatyzowaną, i mogę stwierdzić, że jeździ się nią w porządku, jeśli ktoś nie jest szczególnie wymagający. Pasjonaci dynamicznej jazdy mogą być oczywiście rozczarowani, ale przy tym silniku i mocy i tak nie ma się co nastawiać na duże przyspieszenie. Zresztą, jak trzeba depnąć, to i tak "jest czym jechać".

W każdym razie, przedmiotowy specyficzny rodzaj automatu ma charakterystykę pracy, którą określam jako "emerytowany taryfiarz", czyli trochę wolnawa sekwencja, i czasami niezdecydowanie w sytuacjach wątpliwych (np. szybkie hamowanie z ok. 60 km/h do 40 km/h, i zaraz znowu przyspieszenie). Całkiem fajną rzeczą są wspomniane tu manetki, choć to raczej bajer, który zastosowanie może ewentualnie znaleźć tylko na trasie. Ich użycie wymaga ciągłego trzymania kierownicy obydwoma rękoma, czego ja - i pewnie wielu innych - nie bardzo praktykuję podczas jazdy miejskiej.

Natomiast moje pytanie odnośnie tej skrzyni brzmi: czy bezwzględnie konieczne jest przytrzymywanie hamulca podczas zmiany biegu w sytuacjach parkingowych, np. przełączenie z A na R przy wolnym toczeniu rzędu 2 km/h? Nie wiem, czy system dopuszcza w ogóle przełożenie biegu bez wyczucia wciśnięcia pedału hamulca, nie próbowałem. W każdym razie, dla osoby przyzwyczajonej do swobodnego machania lewarkiem, takie parkowanie (konieczność ciągłego zatrzymywania się do zera przy manewrach) jest trochę wkurzające.
Powrót do góry
ghetto.pimp

Czytelnik



Dołączył: 19 Gru 2017
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Irlandia
Posiadane auto: 2017 peugeot 308 1.2 auto
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 20 Gru 2017, 23:47
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) peugeot 308 automat


No wiec sam sobie odpowiedziales ze taka polautomatyczna skrzynia ma wady manuala jak i automatu i wogole nie warto tym sobie zawracac glowy. Normalnie w prawdziwym automacie takie zatrzymywanie przy manewrach nic nie przeszkadza bo i tak manewrujesz dzieki funkcji creep, ktora jest moim zdaniem najwieksza zaleta prawdziwych automatow. A tak nie masz pelzania i dodatkowo musisz sie co chwila zatrzymywac przy zmianie biegu.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 308 ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Peugeot 308 »

Opinie o samochodach Peugeot 308 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Peugeot 308 ) Porady, problemy techniczne


Peugeot307 CC

12 900

2004r.

260 000 km

śląskie

Peugeot3008

27 900

2012r.

228 000 km

wielkopolskie

Peugeot2008

36 600

2015r.

140 657 km

podkarpackie

Peugeot3008

24 990

2011r.

219 000 km

wielkopolskie

Peugeot508 SW

29 900

2011r.

175 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Peugeot 405 club   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System