Peugeot

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Peugeot 407 ) Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 407 ) Manuale
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ghostwriter

Debiutant



Dołączył: 27 Lip 2010
Posty: 47
Skąd jesteś (miejscowość / region): Tarnów
Posiadane auto: Peugeot 407 1.6 hdi
Piwa: 8/2
Wysłany: Pią 06 Wrz 2013, 20:25
Temat postu:

Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI


Witam wszystkich
Zacznę od początku. Z racji iż wymieniałem u siebie rozrząd, sprzęgło i dwumasę, postanowiłem rozebrać również EGR (jak już pół silnika rozebrane i tyle gratów na zewnątrz to czemu nie). Operacja dość prosta, zawór znajduje się pod filtrem paliwa z tyłu silnika. Żeby się do niego dostać trzeba ściągnąć cały filtr powietrza, potem paliwa. Sam zawór trzyma się na 2 śrubach klucz nasadowy nr 10. Pierwsza jest od góry widoczna, drugą niestety trzeba na czuja zlokalizować (pod spodem zaworu). Po odkręceniu śrub trzeb ściągnąć opaskę którą spięty jest zawór z (chłodniczką) nagrzewnicy. Następnie wyciągamy cały zawór i odkręcamy śruby którymi przykręcony jest silniczek do odlewu zaworu. (osobiście polecam zrobić to porządnymi torxami ponieważ z racji iż panuje tam wysoka temperatura śruby będą zapieczone. Po odkręceniu zawór wygląda tak.

Bierzemy jakiś spray do czyszczenia przepustnic, bądź WD i czyścimy ten element:

Cały ten element porusza się w górę i w dół poruszając się na prowadnicach.
Czyścimy porządnie ten element żeby poruszał się bez oporów(jest tam sporo sadzy).
Jak już będziemy mieć ten element gotowy to następnie czyścimy to:

Z tym uważajcie bo to jest bardzo delikatny element, w obudowie plastikowej znajduje się silniczek który steruje widełkami widocznymi na zdjęciu.

Teraz najtrudniejsze, trzeba to złożyć do kupy. Uważajcie przy składaniu bo można zepsuć silnik który steruje otwarciem zaworu. Najpierw ustawiamy element w odlewie tak żeby zawór był zamknięty. Przestawiamy element po prowadnicach tak że jak będziemy próbować dmuchnąć w zawór będzie wyraźny opór. Jak już ustawimy zawór bierzemy się na sam silnik. Tutaj małe ułatwienie śruby na łapach do przykręcenia nie są symetryczne więc nie ma możliwości pomyłki, ale jest mały haczyk. Widełki od silnika są na sprężynie. Radzę przed złożeniem popróbować sobie jaki ruch one wykonują. Jak przekręcimy je maksymalnie to po puszczeniu wrócą w pozycję wyjściową, i tak też zakładamy górną część (silnik z obudową) na wałeczek zaworu (zawór zamknięty). Jak zatrzaski od widełek złapią wałek przekręcamy cały silnik dosłownie o 10, 20 stopni w tą stronę w którą silnik nas puści. W tym momencie powinny pokryć się otwory na odlewie z obudową silnika. skręcamy i zakładamy wszystko do samochodu.
Powiem tak, nie to auto, nie ma braku mocy (szarpnięć) w zakresie 1800-2000 obrotów.
Koszty: spray do przepustnicy bądź WD ok 20 zł. kawałek szmaty, trochę chęci i brudne łapska.
Jak ktoś nie boi się zbrudzić i ma trochę chęci zrobi to bez mechanika. Czas ok 1 godziny, może nawet krócej.
Powrót do góry
Wystawiono 4 piw(a)
Fajny1980

Czytelnik



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ryki
Posiadane auto: Peugot 407 1.6 hdi 2007
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 09 Lis 2014, 20:07
Temat postu:

brak zdjęć


Witam,
nie ładują się zdjęcia.

czy mogę prosić o poprawienie tego problemu ?

Dzięki !
Powrót do góry
rafaltc

Czytelnik



Dołączył: 13 Maj 2015
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Konin
Posiadane auto: Peugeot 407, 1.6 HDi, 2007
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 12 Paź 2015, 08:47
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI


Czy ja również mogę poprosić o odświeżenie zdjęć?
Powrót do góry
MaoVi

Debiutant



Dołączył: 30 Lip 2014
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość / region): Blaydon-on-Tyne
Posiadane auto: Citroen C5 VTR 2.0 HDI 2007
Piwa: 1/6
Wysłany: Pon 23 Maj 2016, 14:23
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI


Kolego czy można zdjąć ta opaskę od chodniczki kombinerkami i z powrotem ja założyć, czy jest jednorazowa i trzeba kupic nowa?
Powrót do góry
Miniek89

Czytelnik



Dołączył: 19 Lip 2016
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piaseczno
Posiadane auto: Peugeot 407 SW 1,6 HDI 2007
Piwa: 1/0
Wysłany: Wto 19 Lip 2016, 21:46
Temat postu:

Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI


Cała operacja wyjęcia egr film na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=z5F_jmBP8NE

ostatnią opaskę między egr a chłodniczką wystarczy lekko podważyć w miejscu złącza płaskim cienkim śrubokrętem - u mnie wystarczyło (spokojnie można ją połączyć ponownie kombinerkami) - tak wygląda zdjęta:



Teraz operacja czyszczenie:



*odkręcamy śruby którymi przykręcony jest silniczek do odlewu zaworu (u mnie wystraczył zwykły klucz nasadowy 5mm)

Po odkręceniu zawór wygląda tak:



Rozpoczynamy czyszczenie - element ruchomy górę wyczyściłem WD40 natomiast dwa dolne otwory zalałem benzyną ekstrakcyjną, zatkałem otwory dłońmi i zrobiłem szejker (cały syf wypłynął) - wytarłem szmatką do czysta.



Widełki silniczka potraktowałem szmatka z WD40:



Teraz kilka porad z wcześniejszego posta:

Cały ten element porusza się w górę i w dół poruszając się na prowadnicach.
Czyścimy porządnie ten element żeby poruszał się bez oporów(jest tam sporo sadzy).
Z silniczkiem uważajcie bo to jest bardzo delikatny element, w obudowie plastikowej znajduje się silniczek który steruje widełkami widocznymi na zdjęciu.

Teraz najtrudniejsze, trzeba to złożyć do kupy. Uważajcie przy składaniu bo można zepsuć silnik który steruje otwarciem zaworu. Najpierw ustawiamy element w odlewie tak żeby zawór był zamknięty. Przestawiamy element po prowadnicach tak że jak będziemy próbować dmuchnąć w zawór będzie wyraźny opór. Jak już ustawimy zawór bierzemy się na sam silnik. Tutaj małe ułatwienie śruby na łapach do przykręcenia nie są symetryczne więc nie ma możliwości pomyłki, ale jest mały haczyk. Widełki od silnika są na sprężynie. Radzę przed złożeniem popróbować sobie jaki ruch one wykonują. Jak przekręcimy je maksymalnie to po puszczeniu wrócą w pozycję wyjściową, i tak też zakładamy górną część (silnik z obudową) na wałeczek zaworu (zawór zamknięty). Jak zatrzaski od widełek złapią wałek przekręcamy cały silnik dosłownie o 10, 20 stopni w tą stronę w którą silnik nas puści. W tym momencie powinny pokryć się otwory na odlewie z obudową silnika. skręcamy i zakładamy wszystko do samochodu.

WAŻNE:

ja u siebie znalazłem jeszcze taką cienką blaszkę między egr a komorą silnika ( zwróćcie na to uwagę bo mi spadła jak wyjąłem egr i była głębiej w komorze - wygląda to tak:



Czyścimy benzyną ekstrakcyjną i zakładamy między egr a silnik.

Macie pytania piszcie.[/img]
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Reklama








Wysłany: Wto 19 Lip 2016, 21:46
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
emswisnia

Stały Bywalec



Dołączył: 19 Sie 2011
Posty: 197
Skąd jesteś (miejscowość / region): R-sko
Posiadane auto: Xsara Picasso 2.0 HDI 2002rok, Ibiza EVO1
Piwa: 2/5
Wysłany: Sob 27 Sie 2016, 01:47
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI


Mam pytanie dotyczace zlozenia egr. Udalo mi sie dostac do tego urzadzenia ale uwazam ze ktos juz go wczesniej otwieral i czyscil. Podobno sa dwie mozliwosci zlozenia tego cuda. Jesli sie zlozy nieprawidlowo to auto podczas odpalania bedzie puszczalo bialy dymek z rury i nie rowno pracowalo na cylindrach. Ja u siebie waleczek musialem dac na sama gore prowadnicy i wowczas zalozylem widelki i wtedy lekko przekrecilem aby pokryly sie otwory na sruby skrecajace. Niestety po tym zabiegu auto po postoju puszcza bialy dym i pracuje nierowno przez 30sekund pozniej pracuje juz normalnie. Na cieplym silniku problem nie wystepuje.
Czy widelki maja byc w pozycji stalej skladane czy w tej ktora sie je przesuwa?

Tutaj rysunek przekroju zaworu jak to u mnie wygladalo.
Powrót do góry
bobsiu

Czytelnik



Dołączył: 02 Paź 2016
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): gdańsk
Posiadane auto: 407
Piwa: 1/0
Wysłany: Wto 15 Lis 2016, 21:47
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI


Nie da się tego chyba inaczej złożyć niż poprawnie ....ustawiasz zawór w pozycji zamkniętej, wkładasz widełki , przekręcasz lekko w prawo i wskakuje na swoje miejsce.
W tanich egrach jest taki zonk że są słabej jakości łożyska które się kleszczą w prowadniku , nie są maksymalnie u góry tylko gdzieś na 3/4 wysokości gdy zawór jest maksymalnie zamknięty .Prawdopodobnie faluje ci bo klinuje się w tym miejscu na moment prowadnik i masz opóźnienie otwarcia ....sterownik zwiększa natężenie prądu na cewkę by ruszyć zawór , a kiedy prowadnik wyskoczy otwarcie jest z byt duże i tak w koło. Każdemu kogo już drażni pryskanie wd 40 do środka proponuje wywiercić dziure w dnie egr i puknąć w trzpień trzymający zawór(nie jest w żaden sposób przykręcony jest po prostu wciśnięty) , najlepiej jakimś sróbokrętem ,tak żeby łożyska po zamknięciu zaworu znalazły się u samej góry prowadnika i nie za mocno żeby zawó w najwyższej pozycji prowadnika wciąż zamykał dopływ spalin. W miejsce otworu wpitalamy jakaś śrubkę .....zazwyczaj po tej operacji czujnik położenia pod czarną pokrywką nie ma odczytu z magnesu na rotorze silnika ....w tym przypadku (ja tak miałem)egr tylko pika nie piszczy cały czas jak powinien ,prawdopodobnie czujnik ma jakiś zakres w jakim pracuje (odczyt pozycji na diag box wartość niewłaściwa ) trzeba odlutować trzy druciki od czujnika, podważyć delikatnie i obrócić o około 5 stopni w prawo, następnie wkleić , druciki przylutować.
Mój egr wieszał się co 1000 km na razie jest spoko i nie faluje tak strasznie jak przedtem
Cool niestety nie mam żadnych fotek operacji bo to był eksperyment Very Happy
Powrót do góry
Mizi

Czytelnik



Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gniezno
Posiadane auto: Xsara Picasso
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 30 Sty 2017, 11:04
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI


Witam!

Czy po złożeniu zaworu EGR powinien on być w pozycji zamkniętej? czyli jak się w niego dmuchnie to powinno być czuć wyraźny opór ?
Pytam gdyż u mnie po wyczyszczeniu i powtórnym montażu jest przepływ powietrza, zawór jest otwarty.
Czynność wykonałem w taki sposób jak opisujecie z pominięciem jednego detalu czyli:
ustawienie zaworu w pozycję zamkniętą, wkładam widełki od silniczka na wałeczek w zaworze i w tym momencie ja nie mogę części czarnej (tej z silniczkiem) delikatnie ruszyć w prawo o ten ruch sprężynki co jest na widełkach (widełki odskakują o pewien niewielki kąt), ponieważ otwory w zaworze nie pokrywają mi się z silniczkiem. U mnie ruch tej części z silniczkiem muszę wykonać o znaczny stopień w lewo (jakieś 40-60 stopni) dopiero wtedy otwory się pokryją i można przykręcić silniczek z zaworem.
Czy to oznacza, że silniczek jest uszkodzony? czy może trzeba zrobić ponowną adaptację?
Dodam że mój samochód to Xsara Picasso 1.6HDI 90KM ale EGR jest ten sam.

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.
Powrót do góry
Viranel

Debiutant



Dołączył: 09 Cze 2016
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosn
Posiadane auto: 407
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 02 Kwi 2017, 10:27
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI


Witam,

Postąpiłem według poradnika i sam sobie wyczyściłem EGR z powodzeniem, wszystko bardzo fajnie opisane. Mam tylko jeden problem, zgubiłem metalową uszczelkę między EGR, a komorą silnika, po prostu mi spadła gdzieś niżej pod chłodniczkę spalin, nawet jej nie widać, nie jestem w stanie jej wydobyć stamtąd, dlatego chciałbym ją dokupić, pytanie czy ktoś posiada takie coś, albo jest mi w stanie powiedzieć gdzie mógłbym to zamówić?

Na razie zamontowałem EGR bez niej, ale ona zapewne jest do czegoś potrzebna.

Pozdrawiam. Smile
Powrót do góry
olo1515

Czytelnik



Dołączył: 25 Paź 2017
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): pleszew
Posiadane auto: Peugeot 407
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 25 Paź 2017, 13:40
Temat postu:

Re: ( Peugeot 407 ) Czyszczenie zaworu EGR 1.6HDI


Witam mam peugeota 407 1.6 hdi z 2004 r od poczatku ma malo mocy, turbina byla regenerowana a egr jest zaslepiony komputer nie pokazuje zadnych bledow. Mam pytanie czy przyczyna moze byc to ze ktos zaslepil egr blaszka a nic nie zmienil w komputerze ?. Egr jest sterowany elektrycznie
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 407 ) Manuale Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Peugeot 407 »

Opinie o samochodach Peugeot 407 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Peugeot 407 ) Manuale


Peugeot207

13 400

2009r.

212 000 km

mazowieckie

Peugeot5008

77 800

2018r.

133 000 km

małopolskie

Peugeot508

50 900

2018r.

182 623 km

śląskie

Peugeot508

38 900

2012r.

90 000 km

wielkopolskie

Peugeot2008

59 000

2018r.

90 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Peugeot 405 club   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System