Peugeot

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Peugeot Boxer ) Sterownik ? przepływomierz ? czy zawór EGR? Boxer 2.2 HDI



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot Boxer ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Fafcio_2004

Stały Bywalec



Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 150
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: VW PASSAT B6 2.0 TDI
Piwa: 5/0
Wysłany: Sob 30 Lis 2013, 14:01
Temat postu:

Sterownik ? przepływomierz ? czy zawór EGR? Boxer 2.2 HDI


Witam, nie moge znaleźc jasnej odpowiedzi na moj problem wiec nie zabijcie mnie jak to juz gdzies bylo Smile

Przyjechal do mnie do warsztatu Peugeot Boxer 2.2 HDI 2003r. Samochod jeździ normalnie oprócz tego że ma muła w każdym zakresie obrotów. Nie kopci . Zauważyłem że sterownik podciśnienia sterujacy zaworem EGR nie otwiera wogole obiegu aby regulować prace zaworu EGR.W innym aucie od razu po odpaleniu jest otwarte podcisnienie na EGR. Komputer wykazał błąd EGR i przepływomierza. Po skasowaniu odrazu wyskoczyl błąd przepływomierza.Wymienilem przeplywomierz bo wyglądał jakby go ktoś w środku zatkał owadami.... Bez zmian . Odłączyłem podcisnienie EGR,bez zmian.Podmienilem z innego auta sterownik podcisnienia egr,i również dalej nie ma różnicy. Właściciel mówił mi że kiedyś wymieniali mu cały komputer w tym aucie bo podobno sie spalił Shocked Po zdjęciu przepływomierza i filtra powietrza zauważyłem że auto lepiej przyspiesza...no ale nie zostawie go przeciez bez filtra.Ogolnie czego bym nie zrobil to sterownik sie nie otwiera,wiec jak ma sterowac egr-em? podlaczylem bezposrednio do podcisnienia zawor egr i zauwazylem na biegu jałowym inną prace silnika wiec na to wychodzi ze ten zawór działa. Moze problem leży gdzies na przewodach? albo w komputerze? moze poprzedni fachowcy wgrali mu coś dziwnego co usuwa egr z komputera? wiem że w chiptuningu robią takie rzeczy ale czy mogliby teraz cos takiego wymyśleć ?

Pozdrawiam
Powrót do góry
KotBury

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2013
Posty: 970
Skąd jesteś (miejscowość / region): Goleniów k/Szczecina
Posiadane auto: 406 2,0 HDI 110 KM combi 2000, KIA CARNIVAL 2,9 CRDI 145 KM
Piwa: 92/1
Wysłany: Nie 01 Gru 2013, 00:32
Temat postu:

Re: ( Peugeot Boxer ) Sterownik ? przepływomierz ? czy zawór EGR? Boxer 2.2 HDI


Trzeba dokładnie przestudiować obieg powietrza oraz recyrkulacji spalin. Mniej więcej wygląda to tak jak na rysunku poniżej.

Zacznijmy od zaobserwowanych objawów:
Cytat:
Komputer wykazał błąd EGR i przepływomierza. Po skasowaniu od razu wyskoczyl błąd przepływomierza. Wymienilem przeplywomierz bo wyglądał jakby go ktoś w środku zatkał owadami.... Bez zmian . Odłączyłem podcisnienie EGR, bez zmian. Podmienilem z innego auta sterownik podcisnienia egr,i również dalej nie ma różnicy.
Trzeba wyjaśnić kilka rzeczy:
1) jeśli z jakichś powodów sterownik wykrywa usterkę przepływomierza, to natychmiast zamyka układ recyrkulacji spalin (EGR), tutaj: odpuszcza zasilanie elektryczne na elektrozawór (3), który steruje podciśnieniem na zawór wykonawczy (1). Stąd widzisz w momencie uruchomienia silnika i pracy na biegu jałowym, że zawór wykonawczy (1) w ogóle się nie otwiera. Jest to potwierdzenie, że układ EGR działa bez zarzutu, ponieważ wykonuje dokładnie polecenia komputera: "nie wolno wpuszczać żadnych spalin do świeżego powietrza, jeżeli nie wiadomo, jaka jest masa powietrza".
Komputer bowiem steruje precyzyjnie otwieraniem/zamykaniem EGR (1) na podstawie masy powietrza z przepływomierza (tu niewidoczny). Jeżeli jest "duża masa powietrza", to sterownik dopuszcza "dużo spalin" poprzez zawór (1). Jeśli z kolei przepływomierz wskazuje "małą masę powietrza" lub "0 V sygnału" (zero sygnału - przerwa w obwodzie, np. gdy odepniesz wtyczkę przepływomierza), to komputer wpuszcza "mało spalin" lub całkowicie zamyka zawór (1).

W jaki sposób przepływomierz wpływa na EGR i odwrotnie pokazuje oscylogram poniżej.


Z tego wynika jednak, że powodem niedogodności jest przepływomierz, który albo "zaniża", albo "zawyża" wartości masy. Ponieważ podmieniałeś przepływomierz na inny, sprawny i nic nie dawało, to prawdopodobnie kłopot tkwi po stronie kabli i styków przepływki. Trzeba po prostu sprawdzić diagnoskopem zewnętrznym lub w razie braku - woltomierzem lub oscyloskopem, jakie faktycznie wartości podaje przepływomierz na różnych prędkościach obrotowych. Jeśli "zacina się" na stałej wartości wyższej lub niższej, to winę ponoszą kable i/lub styki. Jeśli "zacina się" na jednej, to winna jest przepływka.

2) Należy prześledzić działanie innych nastawników podciśnieniowych, tj.: elektrozaworów 4, 13, 14 oraz zaworów pneumatycznych wykonawczych 2, 11, 12 w układzie powietrza dolotowego. Na przykład "zawieszenie" się zaworów przepustnic dławiących powietrza 11, 12, wywołuje "reakcję łańcuchową" po stronie masy powietrza: "za duża lub za mała masa powietrza" oraz "za duże lub za małe ciśnienie doładowania powietrza", zmierzone czujnikiem ciśnienia doładowania w pobliżu kolektora dolotowego.

3) Jeżeli silnik posiada FAP oraz z oczywistych względów sondę lambda, to wydzielanie pierwotne zbyt dużej ilości sadzy powoduje permanentne zakłócanie operacji wypalania tej sadzy. Dlatego trzeba zaobserwować zachowanie silnika pod tym kątem, np. jak często włącza się podgrzewanie lusterek, szyby lub ogrzewanie kabiny. Jeśli dzieje się to nagminnie, to oznacza ciągłe próby wypalania niemożliwych już do wypalenia sadzy, co jest przyczyną wszystkich w/w problemów.

Jeżeli uporządkuje się po kolei wszystkie te bolączki, to silnik powinien wrócić do "normalnego życia".

Powodzenia w diagnozowaniu i nie zapomnij adresu forum.

Pzdr KotBury
Powrót do góry
Fafcio_2004

Stały Bywalec



Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 150
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: VW PASSAT B6 2.0 TDI
Piwa: 5/0
Wysłany: Nie 01 Gru 2013, 19:36
Temat postu:

Re: ( Peugeot Boxer ) Sterownik ? przepływomierz ? czy zawór EGR? Boxer 2.2 HDI


Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedz, opisałeś mi rzeczy których nie moglem nigdzie znaleźć Very Happy jutro od rana będe walczył z autem, prześledzę wszystko po kolei i jak uda mi się dojść do problemu to napiszę Wink

Pozdrawiam
Powrót do góry
HERMES
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 3814
Skąd jesteś (miejscowość / region): Starachowice
Posiadane auto: Citroen Peugeot Renault
Piwa: 174/25
Wysłany: Pon 02 Gru 2013, 19:46
Temat postu:

Re: ( Peugeot Boxer ) Sterownik ? przepływomierz ? czy zawór EGR? Boxer 2.2 HDI


Jakbyś nie dał sobie rady to odezwij sie na priv. Jestem z wawy to sie możemy umówic na diagnostykę.
_________________
Prosze pytać na pw.
Powrót do góry
komunikator tlen - status skype status
Fafcio_2004

Stały Bywalec



Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 150
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: VW PASSAT B6 2.0 TDI
Piwa: 5/0
Wysłany: Pią 06 Gru 2013, 22:47
Temat postu:

Re: ( Peugeot Boxer ) Sterownik ? przepływomierz ? czy zawór EGR? Boxer 2.2 HDI


No i przejżałem wszystko po kolei, znalazłem zatkany przewód podciśnienia od elektromagnetycznego nastawnika do zaworu sterującego dopływem powietrza z intercoolera. Tylko że to nie był przypadek...ktoś wczesniej celowo zatkał ten przewód bo była w nim wkręcona głeboko śruba,aż sam sie zdziwiłem że przewód jest zatkany a wyglada i zgina się normalnie. Ogolnie samochod jest dziwny ale problem jakoś się rozwiązał. Przyspiesza tak jak powinien więc ten temat mogę uznać za zakończony Smile

Teraz pojawił się następny, ten sam klient przyprowadził mi drugie takie same auto, w którym podczas mocnego przyspieszania między 2000-3000obr zapala się czerwony check. Jeżeli lekko przyspieszam to moge go kręcić do odcinki. W momencie gazu do dechy dzieją się cyrki i auto trzeba zgasic bo inaczej albo zaraz zgaśnie albo mogę podróżować w trybie awaryjnym.Gdy od razu przekręce stacyjke z powrotem,to nie słychac pompy niskiego ciśnienia i auto nie odpali.Natomiast gdy poczekam 10 sekund i przekręce stacyjke,słyszę że pompa pracuje i moge odpalić bez problemu i check gaśnie.Wywalało błędy egr na diagnoskopie, i zresztą słusznie bo zawór był uszkodzony mechanicznie. Wymienilem go,bez zmian ponieważ wyskakuje błąd P0191 System kontroli ciśnienia oleju napędowego. Z tego co zdążyłem wyczytać, może to oznaczać szereg usterek,począwszy od czujnika ciśnienia, po wtryski lub pompę. Z tego co wiem to już właściciel u mechanika wymieniał czujnik ciśnienia bo pokazywał mi stary ale jak widac nic to nie dalo. Czy to może być regulator ciśnienia?wtryski? jak to dokładnie diagnozować? jakie ciśnienie powinno być normalnie?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 06 Gru 2013, 22:47
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
KotBury

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2013
Posty: 970
Skąd jesteś (miejscowość / region): Goleniów k/Szczecina
Posiadane auto: 406 2,0 HDI 110 KM combi 2000, KIA CARNIVAL 2,9 CRDI 145 KM
Piwa: 92/1
Wysłany: Sob 07 Gru 2013, 07:41
Temat postu:

Re: ( Peugeot Boxer ) Sterownik ? przepływomierz ? czy zawór EGR? Boxer 2.2 HDI


Czemu od razu wtryski i pompa WC? Jako doświadczony mechanik dawno powinieneś przestać dawać się nabierać na podobną propagandę. Moim zdaniem wskazane byłoby zacząć od niskiego ciśnienia paliwa. Stanowi to zwykle ponad 90% usterek po stronie paliwa. Pozostałe 10% to niedomagania obwodu wysokiego ciśnienia.

Upatrywałbym przede wszystkim błędu w pompie niskiego ciśnienia zanurzonej w zbiorniku, skoro już były z nią kłopoty. Pompa ta włącza się w momencie włożenia kluczyka do stacyjki i przekręcenia w pozycję "osprzęt" (jeszcze nie zapłon). Słychać charakterystyczne ciche buczenie, po czym następuje lekkie "puknięcie", oznaczające zadziałanie przekaźnika. Wyłącza on pompę i rozumiemy, że układ paliwowy jest napełniony, odpowietrzony i gotowy do startu.
Jeżeli od czasu do czasu pompa jednak nie włącza się za każdym razem, to należy poszukać w elektryce, a mianowicie: bezpiecznik i przekaźnik.
W przypadku bezpiecznika, wiadomo, praktycznie pompa w ogóle nie startuje, a więc zapłon jest niemożliwy.

Natomiast przekaźnik potrafi "kaprysić", gdy jego styki raz zaskakują, raz nie, albo się "sklejają", itp.
Trzeba zatem sprawdzić, czy prąd "wchodzi" do przekaźnika i "wychodzi". Jeżeli "wchodzi", a nie "wychodzi", oznacza właśnie brak zasilania na silniczek pompy, który podczas jazdy pracuje cały czas.

Często winę ponosi rozładowany akumulator i dlatego pompa ma słabą wydajność, co skutkuje błędem P0191, o czym mowa.
Sprawdzamy więc, czy w ogóle pompa jest zasilana elektrycznie i czy prąd ma odpowiednią wartość. Można to przeprowadzić poprzez bezpiecznik miernikiem uniwersalnym.

Innego typu usterką, która zdarza się niezwykle rzadko, jest wypalenie wtyczki elektrycznej w pompie NC, tak jak na obrazku poniżej.


Ponadto sprawdziłbym stan filtra paliwa, szczególnie czy nie występują opiłki metalu, (nawet pojedyncze płatki na dnie puszki filtra głównego paliwa). Jeżeli występują, to oznacza "produkcję" wiór przez pompę wysokiego ciśnienia. Oznacza to również, że paliwo jest "za suche" i wobec tego pompa WC wymaga intensywnego smarowania. W przeciwnym razie się zatrze i nastąpi katastrofa. Jak o niej pomyślę, to od razu skóra mi cierpnie na d... ze strachu.

Dlatego właśnie być może dzieją się te cyrki, gdyż jest akcja zdzierania opiłków metalu z powierzchni tłoczków i cylinderków ("pary precyzyjne").

Resztę potrzebnych informacji w tej sprawie znajdziesz na forum, wpisując w "szukajce" np.: opiłki metalu w filtrze paliwa. Poczytaj zwłaszcza tutaj.

Powodzenia w diagnozowaniu i nie zapomnij adresu forum.

Pzdr KotBury
Powrót do góry
Fafcio_2004

Stały Bywalec



Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 150
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: VW PASSAT B6 2.0 TDI
Piwa: 5/0
Wysłany: Sro 22 Sty 2014, 01:36
Temat postu:

Re: ( Peugeot Boxer ) Sterownik ? przepływomierz ? czy zawór EGR? Boxer 2.2 HDI


Dziękuje kolego za wyczerpującą odpowiedź. Nie mogę tej zagadki dokończyć ponieważ klient zabrał auto, i chce sprzedać , najwidoczniej ma już go dosyć.

Jeśli chodzi o działanie pompy ciśnienia, to nie ma problemu z odpalaniem, ani nie gaśnie na biegu jałowym. To auto jeździ cały czas dopóki nie wciśnie mu się pedalu na max przy 2500 obr. Wtedy pali się check, i pompa niskiego ciśnienia przestaje pracować. Przekaźnik raczej nie ma nic do tego. Miałem przypadek w peugeocie 406 że przekaźnik dawal ciala i czasami nie dawał napięcia na pompe niskiego ciśnienia. Tu sytuacja jest inna, ewidentnie komputer odcina tą pompę podczas mocnego przyspieszania,ale tak to nie ma żadnego problemu.

Szkoda że nie moglem rozgryźć do końca tej zagadki....

Pozdrawiam
Powrót do góry
Veronique_fox

Czytelnik



Dołączył: 21 Wrz 2016
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Slupsk
Posiadane auto: bmw e92 325d
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 21 Wrz 2016, 16:41
Temat postu:

Problem przeplywki i egr


KotBury napisał:
Trzeba dokładnie przestudiować obieg powietrza oraz recyrkulacji spalin. Mniej więcej wygląda to tak jak na rysunku poniżej.

Zacznijmy od zaobserwowanych objawów:
Cytat:
Komputer wykazał błąd EGR i przepływomierza. Po skasowaniu od razu wyskoczyl błąd przepływomierza. Wymienilem przeplywomierz bo wyglądał jakby go ktoś w środku zatkał owadami.... Bez zmian . Odłączyłem podcisnienie EGR, bez zmian. Podmienilem z innego auta sterownik podcisnienia egr,i również dalej nie ma różnicy.
Trzeba wyjaśnić kilka rzeczy:
1) jeśli z jakichś powodów sterownik wykrywa usterkę przepływomierza, to natychmiast zamyka układ recyrkulacji spalin (EGR), tutaj: odpuszcza zasilanie elektryczne na elektrozawór (3), który steruje podciśnieniem na zawór wykonawczy (1). Stąd widzisz w momencie uruchomienia silnika i pracy na biegu jałowym, że zawór wykonawczy (1) w ogóle się nie otwiera. Jest to potwierdzenie, że układ EGR działa bez zarzutu, ponieważ wykonuje dokładnie polecenia komputera: "nie wolno wpuszczać żadnych spalin do świeżego powietrza, jeżeli nie wiadomo, jaka jest masa powietrza".
Komputer bowiem steruje precyzyjnie otwieraniem/zamykaniem EGR (1) na podstawie masy powietrza z przepływomierza (tu niewidoczny). Jeżeli jest "duża masa powietrza", to sterownik dopuszcza "dużo spalin" poprzez zawór (1). Jeśli z kolei przepływomierz wskazuje "małą masę powietrza" lub "0 V sygnału" (zero sygnału - przerwa w obwodzie, np. gdy odepniesz wtyczkę przepływomierza), to komputer wpuszcza "mało spalin" lub całkowicie zamyka zawór (1).

W jaki sposób przepływomierz wpływa na EGR i odwrotnie pokazuje oscylogram poniżej.


Z tego wynika jednak, że powodem niedogodności jest przepływomierz, który albo "zaniża", albo "zawyża" wartości masy. Ponieważ podmieniałeś przepływomierz na inny, sprawny i nic nie dawało, to prawdopodobnie kłopot tkwi po stronie kabli i styków przepływki. Trzeba po prostu sprawdzić diagnoskopem zewnętrznym lub w razie braku - woltomierzem lub oscyloskopem, jakie faktycznie wartości podaje przepływomierz na różnych prędkościach obrotowych. Jeśli "zacina się" na stałej wartości wyższej lub niższej, to winę ponoszą kable i/lub styki. Jeśli "zacina się" na jednej, to winna jest przepływka.

2) Należy prześledzić działanie innych nastawników podciśnieniowych, tj.: elektrozaworów 4, 13, 14 oraz zaworów pneumatycznych wykonawczych 2, 11, 12 w układzie powietrza dolotowego. Na przykład "zawieszenie" się zaworów przepustnic dławiących powietrza 11, 12, wywołuje "reakcję łańcuchową" po stronie masy powietrza: "za duża lub za mała masa powietrza" oraz "za duże lub za małe ciśnienie doładowania powietrza", zmierzone czujnikiem ciśnienia doładowania w pobliżu kolektora dolotowego.

3) Jeżeli silnik posiada FAP oraz z oczywistych względów sondę lambda, to wydzielanie pierwotne zbyt dużej ilości sadzy powoduje permanentne zakłócanie operacji wypalania tej sadzy. Dlatego trzeba zaobserwować zachowanie silnika pod tym kątem, np. jak często włącza się podgrzewanie lusterek, szyby lub ogrzewanie kabiny. Jeśli dzieje się to nagminnie, to oznacza ciągłe próby wypalania niemożliwych już do wypalenia sadzy, co jest przyczyną wszystkich w/w problemów.

Jeżeli uporządkuje się po kolei wszystkie te bolączki, to silnik powinien wrócić do "normalnego życia".

Powodzenia w diagnozowaniu i nie zapomnij adresu forum.

Pzdr KotBury


Widze ze u Pana Mechanika sprawa sie wyjsnila -" No i przejżałem wszystko po kolei, znalazłem zatkany przewód podciśnienia od elektromagnetycznego nastawnika do zaworu sterującego dopływem powietrza z intercoolera. Tylko że to nie był przypadek...ktoś wczesniej celowo zatkał ten przewód bo była w nim wkręcona głeboko śruba,aż sam sie zdziwiłem że przewód jest zatkany a wyglada i zgina się normalnie. Ogolnie samochod jest dziwny ale problem jakoś się rozwiązał. Przyspiesza tak jak powinien więc ten temat mogę uznać za zakończony Smile -
Ale u mnie w bmw 325d e92 polift niestety nie ma przewodu podciśnienia od elektromagnetycznego nastawnika do zaworu sterującego dopływem powietrza z intercoolera. A objawy mam takie same jak ten Pan w Peugocie i tez juz wszystkiego probowalem, czujniki i nowy egr i nic, teraz jezdze z odlaczona przeplywka i w koncu czuje ze ten samochod jedzie jak powinien! - czy mialbys jakis pomysl co z tym zrobic, gdzie lezy problem? dpf sie przepala, choc czasem czuje ze nie do konca
Powrót do góry
scudo2

Czytelnik



Dołączył: 23 Paź 2019
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): katowice
Posiadane auto: Fiat Scudo 2 - 2 hdi rhr
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 25 Cze 2020, 13:28
Temat postu:

EGR - Silnik 2 hdi 140 km RHR Cylkiczny stosunek otwarcia za


Mam podobny problem i chyba też jest cos nie tak z Egr-rem
silnikiem 2 hdi rhr 140 power - w samochodzie fiat scudo. 2008 r.
Wymieniłem EGR - i tu wartość zadana EGR z wartością przekazywaną położenia EGR się pokrywają, natomiast Cylkiczny stosunek stosunek otwarcia zaworu EGR jest cały czas na 10 %, nawet jak wyjmę wtyczke z EGR-ra to ta wartość jest zawsze na 10%. Silnik pracuje twardo i nieprawidłowo. Pomóżcie co mam uczynić by to zmienić. Mam Lexie i widze po wykresach że nie zgadza się tez wartość powietrza. Na postoju zadana jest 2 razy mniejsza niż zmierzona, po przegazowaniu na wyższych obrtach kiedy zamyka się zawór powietrza się pokrywają . Proszę o jakieś sugestie pozdrawiam
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot Boxer ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Peugeot Boxer »

Opinie o samochodach Peugeot Boxer - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Peugeot Boxer ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.


Peugeot208

69 900

2020r.

89 000 km

wielkopolskie

Peugeot2008

47 900

2018r.

54 500 km

wielkopolskie

Peugeot3008

29 000

2010r.

186 000 km

śląskie

Peugeot208

45 990

2017r.

51 000 km

śląskie

Peugeot3008

24 900

2010r.

212 000 km

lubelskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Peugeot 405 club   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System