Peugeot

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Peugeot 206 ) Układ doładowania powietrza wtórnego - wymiana zaworu



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 206 ) Manuale
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luck_01

Czytelnik



Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): RudaŚląska
Posiadane auto: Peugeot 206 1.4 Presence, 308 1.4 Tendance
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 06 Kwi 2014, 22:57
Temat postu:

Układ doładowania powietrza wtórnego - wymiana zaworu


Co to takiego? Otóż po uruchomieniu silnika zawartość tlenków azotu w spalinach jest nieakceptowalna dla katalizatora i sondy lambda. Dlatego wymyślono, aby przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund pracy silnika tuż po rozruchu oszukać układ dodając do spalin świeże powietrze. Do tego służy ww układ. W jego skład wchodzi pompa powietrza wtórnego, przekaźnik sterowany komputerem i zawór zwrotny. To tak w wielkim skrócie. Czasem może się zdarzyć się może, że coś tam nawali. U mnie poszła pompa, którą wymieniłem, ale przyczyną jej uszkodzenia był zawór zwrotny. Znajduje się on na kolektorze wylotowym. Jeśli uszkodzeniu nie uległa membrana to można podjąć się próby jego regeneracji. Chodzi o to, aby oczyścić jego elementy z nagaru pochodzącego ze spalin. Można też w skrajnych przypadkach wymienić element uszczelniający.
Ja podjąłem się wymiany zaworu ale kupiłem model przeznaczony do Picasso z silnikiem 1.8. różnica polegała na posadowieniu. Zamiana elementu zaworu nie jest trudna. Opisane tu czynności można wykorzystać tak samo do wymiany jak i naprawy zaworu.
Potrzebne będą: brzeszczot, opaska do węży tzw ciband 60-80 mm, klucz płaski 10.
zawór znajduje się na kolektorze wydechowym tuż za chłodnicą:

Odkręcamy dwie nakrętki M6 od spodu zaworu. Jest trochę ciasno, ale nie ma z tym problemów. Później trzeba będzie trochę się pomęczyć aby je tam umieścić ponownie.

Po wyjęciu zaworu rozcinamy pierścień łączący dwie części zaworu. Uwaga, aby nie uszkodzić obudowy lub uszczelki. Można do tej czynności użyć dremela. Będzie łatwiej


Teraz możemy wyczyścić lub wymienić element uszczelniający. Działa dokładnie tak samo jak zawory w komorach głównych silnika, tylko tu popychany jest pompowanym powietrzem przez membranę.


Stan membrany jest bardzo ważny. Ocenić to można po zdjęciu czarnego dekla. Uwaga aby nie połamać zatrzasków na jego obwodzie.

Aby zawór ponownie poskładać trzeba ponownie założyć pierścień łączący i zacisnąć go za pomocą dodatkowej opaski. Ja wykorzystałem tzw ciband o wymiarze 60-80 mm.

Pamiętamy o prawidłowym ułożeniu wlotu powietrza. Jest możliwa późniejsza korekcja położenia wlotu po zluzowaniu zacisku opaski. Teraz można przykręcić zawór do kolektora

Przydają się zgrabne palce.
Gotowe
Powrót do góry
gacopierz

Dyskutant



Dołączył: 13 Gru 2011
Posty: 89
Skąd jesteś (miejscowość / region): Liszki
Posiadane auto: 207
Piwa: 7/0
Wysłany: Pon 07 Kwi 2014, 18:59
Temat postu:

Re: ( Peugeot 206 ) Układ doładowania powietrza wtórnego - wymiana zaworu


skończ pieprzyć bzdury, bo krew zalewa gdy takie brednie piszesz

powietrze dostaje się po to, aby szybciej nagrzać katalizator do temperatury pracy
Powrót do góry
Luck_01

Czytelnik



Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): RudaŚląska
Posiadane auto: Peugeot 206 1.4 Presence, 308 1.4 Tendance
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 10 Lip 2014, 22:33
Temat postu:

Re: ( Peugeot 206 ) Układ doładowania powietrza wtórnego - wymiana zaworu


Kolego "gacopierz". Zdaje się, że nie zrozumiałeś. Przecież napisałem wyraźnie: "To tak w wielkim skrócie". Nie chodzi w tym poście o to by wyjaśniać zasadę działanie układu tylko o udzielenie ewentualnej porady lub informacji jak tanio poradzić sobie z tym kłopotem.
Z użytych przez ciebie wyrażeń wynika, że ogólne zasady grzeczności są Ci obce, więc nie zamierzam z Tobą dyskutować jednocześnie proszę: nie odpisuj.
Powrót do góry
płomyk

Czytelnik



Dołączył: 03 Mar 2018
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): dolnośląskie
Posiadane auto: W210 E320 4-matik Peugeot 206 SW 1,4 benz. gaz 2004r
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 16 Sty 2022, 11:41
Temat postu:

Układ doładowania powietrza wtórnego


Witam. Wysłałem prośbę o rozkodowanie nr. VIN mojej 206 - tki . Być może tam będzie odpowiedź , jednak ciekawi mnie, czy wszystkie modele miały ten układ, czy są jakieś wyjątki. Chodzi o to , że przyglądałem się w moim aucie , gdzie jest miejsce na zawór w kolektorze i nie widać miejsca w które można go zamontować . jest tylko sonda na górze. Auto jest pozbawione tego układu ale komunikat w diagnozie mówi o problemie z powietrzem wtórnym. Stąd moja ciekawość. Dziękuje za odpowiedź
_________________
płomyk
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 206 ) Manuale Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Peugeot 206 »

Opinie o samochodach Peugeot 206 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Peugeot 206 ) Manuale


Peugeot208

65 900

2020r.

94 000 km

wielkopolskie

Peugeot3008

108 800

2021r.

33 000 km

śląskie

Peugeot3008

27 900

2012r.

228 000 km

wielkopolskie

PeugeotRIFTER

58 900

2018r.

159 202 km

podkarpackie

Peugeot308

45 300

2019r.

187 763 km

podkarpackie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Peugeot 405 club   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System