Peugeot

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 308 ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
luk143

Czytelnik



Dołączył: 06 Maj 2014
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielkopolskie
Posiadane auto: Peugeot 308
Piwa: 1/0
Wysłany: Wto 06 Maj 2014, 08:55
Temat postu:

zużycie oleju 1.6


Witam,
Mój problem polega na nadmiernym zużyciu oleju, silnik po prostu bierze olej. Silnik to benzynowy 1.6 vti 120 KM 2008 r, Zalewam olej totala 5W30 ineo ECS czyli ten co leją w ASO. Na 10 000 km zużycie wynosi ok. 3,5 - 4 l. W trakcie jazdy, ostrzejszego przyspieszania, jazdy pod górę i większego obciążenia nie widać kopcenia z rury wydechowej. Po uruchomieniu zimnego silnika również nie widać kopcenia. Zbieranie oleju w tłumiku i chwilowe kopcenie zauważyłem kiedy silnik pracował na postoju przez ok 1h (podczas odgrzybiania klimy), po przy gazowaniu wypalił się nadmiar oleju z tłumika i wszystko wróciło do stanu poprzedniego.
Co może być przyczyną nadmiernego zużycia oleju? Czy do tego silnika wlać półsyntetyk?
_________________
luk123


Ostatnio zmieniony przez luk143 dnia Nie 26 Paź 2014, 10:33, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
KotBury

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2013
Posty: 970
Skąd jesteś (miejscowość / region): Goleniów k/Szczecina
Posiadane auto: 406 2,0 HDI 110 KM combi 2000, KIA CARNIVAL 2,9 CRDI 145 KM
Piwa: 92/1
Wysłany: Sro 07 Maj 2014, 11:13
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


Jeżeli silnik nie ma wewnętrznych przecieków oleju, np. spod uszkodzonej uszczelki pod głowicą, ubytków z powodu przedostawania się do komory spalania, nadmiernej "odmy", itp., to winę może ponosić tylko przeciek zewnętrzny.
Należy obserwować starannie, czy nie kropluje spod silnika. Podłożyć w tym celu czysty papier lub karton pod silnik, szczególnie po intensywnej jeździe, gdy jednostka napędowa jest rozgrzana. Jeżeli pojawiają się choćby pojedyncze krople, to jest objaw przecieków. Wystarczy wtedy zlokalizować dziurę... Może to być np. minimalnie pęknięty filtr oleju lub przepuszczająca uszczelka po czujnikiem temperatury/poziomu/ciśnienia oleju.

Nie ma sensu obserwacja ubytków oleju, gdy silnik jest zimny. Dlatego, że zazwyczaj ustaje wszelkie krążenie z powodu gęstości oleju oraz braku ciśnienia. Trudno wtedy znaleźć nawet kropelkę na glebie... Należy zatem domniemywać, że najwięcej oleju ubywa podczas jazdy, gdy panuje pełne ciśnienie oraz silnik jest rozgrzany.

Pzdr KotBury
Powrót do góry
mario40

Debiutant



Dołączył: 23 Lip 2012
Posty: 22
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kalisz
Posiadane auto: Peugeot 308 II GT, 205 KM
Piwa: 3/0
Wysłany: Sro 07 Maj 2014, 12:50
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


Witam. Mam podobny problem z moim 308 1,6 VTi, pisałem o tym na forum w sierpniu 2012. Dzisiaj o tym silniku wiem znacznie więcej. Maksymalne zużycie oleju [ podaje to instrukcja ] wynosi nawet 0,5l na 1000 km. Mój silnik ma przebieg 67 tys. bierze ok. 0,2 l na 1000km, jest to normalne w tym silniku. Kiedyś, przez brak wiedzy jeździłem na Totalu 5/40. Obecnie mam jedynie dedykowany do tego silnika Total ineo ecs 5/30, inne silniki mają większą gamę dopuszczalnych olei. Niestety 1,6 VTi ma tylko jeden wskazany olej. Powodem jest specyficzna budowa głowicy w tym silniku. Jak pewnie wiesz są w niej dwa wałki rozrządu na których znajdują się wariatory zmiennych faz rozrządu, są to bardzo czułe miejsca tego silnika, dlatego rodzaj oleju i właściwy poziom w misce olejowej jest tak ważny.
Powrót do góry
luk143

Czytelnik



Dołączył: 06 Maj 2014
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielkopolskie
Posiadane auto: Peugeot 308
Piwa: 1/0
Wysłany: Sro 07 Maj 2014, 13:04
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


Dziękuję za odpowiedzi. Silnik zalałem właśnie świeżym 5w30 ineo ECS. Ten olej jest faktycznie dedykowany przez producenta. Jednak model silnik vti proponowany jest w sprzedaży w 308 od 2008r, o ile dobrze pamiętam pierwotnie zalewany był właśnie 5w40. 5w40 ma nieco większą lepkość więc powinien samochód trochę mniej go spalać.
Można powiedzieć że zużycie oleju w moim 308 jest prawie 2 razy większe niż u Ciebie.

A faktycznie zmienne fazy to czuły punkt tego silnika, co sprawdziło się u mnie na elektrozaworze podającym olej na wałki.
_________________
luk123
Powrót do góry
beers

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 410
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: wcześniej Peugeot 407 V6 3.0 z 2006 r., aktualnie Toyota RAV4 2,2 D-CAT z 2015 r.
Piwa: 57/0
Wysłany: Sro 07 Maj 2014, 20:30
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


Niestety, sprawa sporego zużycia oleju silnikowego przez benzynowe silniki VTi powstałe w kooperacji PSA/BMW jest dobrze znana serwisom Peugeota i Citroena. Problem ten występuje szczególnie przy silnikach turbodoładowanych o pojemności 1,6 i mocach 156 KM i 200 KM i przy nieco większych przebiegach. Jedyna chyba "pociecha", że olej silnikowy jest zawsze stosunkowo świeży bowiem ciągłe dolewki powodują, że olej jest stale odnawiany nowymi porcjami świeżego oleju.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sro 07 Maj 2014, 20:30
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Kos_pl

Czytelnik



Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubelskie
Posiadane auto: Peugeot 207 1.6 VTI
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 26 Maj 2014, 23:40
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


Na forum PKP część osób do silników VTI wlewa inny olej niż Total Ineo ECS 5W30 (ale generalnie również spełniający ACEA C2 i normę PSA B71 2290).
Pamiętam jak ktoś opisał swoje wrażenia po zalaniu Motula 8100 Eco-Clean C2 5W-30 - i były one b. pozytywne, spadło m.in zużycie oleju, wystąpiła cichsza praca silnika tuż po starcie.
Ja w tym roku myślę kupić do mojego Puga (też z silnikiem VTI, 1.6) olej Millers XF 5W-30 C2 (obecnie też używam T. Ineo ECS 5W30, a i wątek spalania oleju też nie jest mi obcy (około 200-300 ml na 1000 km)).
Z kolei w ofercie Valvoline można też znaleźć olej SynPower ENV C2 5W-30, on też spełnia wszystkie normy przewidziane przez PSA dla silników VTI. Podbnie też np. Statoil Lazerway C2 5W-30, Neste City Pro C2 5W-30.
Dodam jeszcze, że w starych instrukcjach serwisowych dopuszczalne są też oleje 0W30 (z PSA B71 2296, czyli ACEA A3/B4 + testy Peugeot-Citroen).

BMW, Mini do tych silników zaleca z kolei oleje 5W30 C3 (a więc z HTHS większym od 3,5 mPas).
Powrót do góry
KotBury

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2013
Posty: 970
Skąd jesteś (miejscowość / region): Goleniów k/Szczecina
Posiadane auto: 406 2,0 HDI 110 KM combi 2000, KIA CARNIVAL 2,9 CRDI 145 KM
Piwa: 92/1
Wysłany: Wto 27 Maj 2014, 09:25
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


Należy pamiętać o logice krążenia i smarowania olejem silnikowym. Jeśli prześledzi się choćby najprostszy schemat obiegu oleju w popularnym silniku spalinowym, to dojdzie się do wniosku, że olej może przedostać się do komory spalania zaledwie trzema drogami:
1. Poprzez uszczelnienia w turbosprężarce. Olej wydostaje się pod ciśnieniem albo po stronie sprężarki, albo turbiny - najczęściej i tu i tu. Po stronie sprężarki olej wtłaczany jest wraz z powietrzem doładowania do komór spalania. Stąd widoczny wyraźnie biały lub niebieskawy dym, który nie ustaje wraz z rozgrzaniem silnika. Uwaga! Silnik z FAP może nie ujawniać dymienia z prostej przyczyny "pochłaniania" dymu.
Po stronie turbiny wyciekający olej wlatuje bezpośrednio do układu wydechowego wraz ze spalinami i tam, w zależności od intensywności przecieku, wywołuje większe lub mniejsze zadymienie spalin, a co za tym idzie zakłócenie w spalaniu.
Zdarzały się wypadki tzw. "rozbiegania się" silnika wskutek silnego wycieku oleju przez zniszczone uszczelki turbo. Silnik pracuje jak torpeda, uzyskując skrajnie maksymalne obroty, mimo całkowitego wyłączenia wtrysku paliwa. Po prostu olej silnikowy staje się w zastępstwie ropy najczystszym paliwem na świecie... Jedyna możliwość ocalenia silnika to puszczenie leciutkie na V-tce sprzęgła. Wtedy albo zgaśnie, albo wystartuje jak rakieta...

2. Poprzez odpowietrzenie silnika, czyli "odmę". Temat powinien być jasny i zrozumiały, więc nie potrzeba wyjaśniać.

3. Poprzez uszkodzony tłok w cylindrze, w tym pęknięcie pierścieni uszczelniających (dół cylindra) oraz pęknięcie lub inne rozszczelnienie zaworów (góra cylindra). Krótko mówiąc, olej do komory spalania przedostaje się wskutek utraty w jakimś stopniu szczelności cylindra. Im większa nieszczelność, tym większy przeciek.

W związku z tym powstaje pytanie: w jaki sposób zamiana, wymiana, inne wolty z olejami silnikowymi ma tym trzem przyczynom zapobiec?
Według mnie powinno się wówczas ustalić, skąd się bierze nadmierny ubytek oleju, a nie kombinować jak koń pod górę z jakąś fikcją.

Pzdr KotBury
Powrót do góry
Kos_pl

Czytelnik



Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubelskie
Posiadane auto: Peugeot 207 1.6 VTI
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 27 Maj 2014, 18:53
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


KotBury napisał:

W związku z tym powstaje pytanie: w jaki sposób zamiana, wymiana, inne wolty z olejami silnikowymi ma tym trzem przyczynom zapobiec?
Według mnie powinno się wówczas ustalić, skąd się bierze nadmierny ubytek oleju, a nie kombinować jak koń pod górę z jakąś fikcją.

Pzdr KotBury

Na pewno w dużej części masz rację, ale odnośnie ostatnich akapitów - oleje to nie jest też woda z kranu - a i ta może mieć różne parametry dla różnych regionów Polski. Oleje nawet przy tej samej klasie lepkości SAE mają nieidentyczną odparowalność, lepkość kinematyczną, temperaturę zapłonu a pewnie też i palność. Różnie też utrzymują wraz z upływem czasu opisane przez producentów pierwotne parametry - np. w zależności od bazy olejowej, zawartości, rodzaju dodatków.
W przypadku tych silników producent - PSA i BMW od strony technicznej rozkładają ręce (i to przez kilka lat) - cóż więc samemu można od tej mechanicznej strony poradzić - niewiele albo po prostu nic (chociaż trzeba przyznać, że w przypadku silników THP, to na zagranicznych forach użytkownicy wpadali na pomysł montowania puszki na opary oleju z odmy i był on skuteczny, bo pewne ilości oleju z czasem się w niej zbierały). Testowanie różnych olejów nie jest w tym przypadku bez sensu jeżeli nie występują tak ewidentne usterki, o których napisałeś - np. nieszczelność uszczelniaczy zaworowych, uszkodzenia pierścieni tłokowych (silniki VTI nie mają turbosprężarki).
Zresztą - zużycie oleju to nie tylko cecha silników VTI, THP - w przypadku TSI jest podobnie. Wśród silników Opla i Mazdy też znajdziesz takie, które spalają niemałe ilości oleju.
Powrót do góry
Crown

Czytelnik



Dołączył: 09 Wrz 2019
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: Peugeot 308 SW 2012 1.6 VTI 88kW
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 31 Paź 2019, 21:01
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


Witam. Kupiłem w maju Peugeot 308 SW 1.6 16V VTI (4E5FS0) 2012 R.
Wymieniłem olej i po ok 1000 km dostałem komunikat o niskim poziomie. Dolałem 500 ml i po 800 km to samo. Zacząłem czytać fora i zauważyłem, że nikt nie leje takiego oleju. Mechanik wlał Shell Helix Ultra 5w30. W żadnym sklepie nie wybiera tego oleju do benzyny.
Jakieś rady ? Żona zakochała się w tym aucie. Jaka jest ilość w tym silniku od min do max na bagnecie.
Powrót do góry
grzegorzolek

Czytelnik



Dołączył: 16 Lis 2019
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): czchów
Posiadane auto: peugeot 308 sw
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 16 Lis 2019, 16:51
Temat postu:

Re: ( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


witam
mam peugota 308 sw 1,6 150km 2008 rok
zalewam go olejem Total Ineo First 0W30
i jest ok
czy to dobry olej?
Powrót do góry
Mario z lampowni

Czytelnik



Dołączył: 07 Lip 2023
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bytom/ Sląskie
Posiadane auto: Peugeot 308 1.6 vti
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 07 Lip 2023, 09:01
Temat postu:

Re:( Peugeot 308 ) zużycie oleju 1.6


Też mam ten problem z olejem. Silnik 1.6 vti LPG.Bierze ok 500 ml na 1000 km.A jak u Was przy tym poborze oleju jest z zużyciem świec zapłonowych?. Moje świece padają po ok 15 tys. km.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 308 ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Peugeot 308 »

Opinie o samochodach Peugeot 308 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Peugeot 308 ) Porady, problemy techniczne


Peugeot508 SW

23 990

2012r.

248 000 km

wielkopolskie

Peugeot4008

42 900

2012r.

164 681 km

mazowieckie

Peugeot308

67 700

2017r.

160 000 km

mazowieckie

Peugeot1007

8 888

2005r.

177 000 km

wielkopolskie

Peugeot307 SW

9 900

2005r.

249 000 km

łódzkie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Peugeot 405 club   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System