Peugeot

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 307 ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ficust

Debiutant



Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Leszno
Posiadane auto: Peugeot 307, 2.0 110KM, 2002r
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 04 Lis 2014, 15:28
Temat postu:

Wymiana sworznia wahacza


Witam

Posiadam Peugeota 307 z 2002r. 110km

W stacji diagnostycznej powiedziano mi że jest do wymiany prawy sworzeń wahacza.
Po tej informacji podjechałem do mechanika, aby się umówić na wymianę.
Powiedział, że aby wymienić sworzeń trzeba najprawdopodobniej wymienić też wahacz, trochę posprawdzałem i na forach nikt nic o czymś takim nie pisze.
Proszę o informację jak wygląda wymiana sworznia w tym modelu. Aby nie narobić niepotrzebnych kosztów.

Z góry dziękuję za pomoc.
TF.
Powrót do góry
NED
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 3511
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podkarpacie
Posiadane auto: Seat Toledo Signo 1,820v+lpg 99 Peugeot 106 1,1 97r. r
Piwa: 191/38
Wysłany: Wto 04 Lis 2014, 16:32
Temat postu:

( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


Witam.
Jeśli padnięty jest sworzeń to istnieje prawdopodobieństwo że tuleje na wahaczu też mogą być w kiepskiej kondycji i dlatego być może mechanik zasugerował konieczność wymiany całego wahacza[miejmy nadzieję że taki był tok jego rozumowania] Jednak jeśli wahacz jest w dobrym stanie to taniej wyjdzie go zregenerować czyli wymienić tuleje wraz z sworzniem i najlepiej zrobić to na obydwóch stronach i wtedy mamy spokój na dłuższy okres czasu.Co do samej wymiany sworznia to jest to niezbyt skomplikowana czynność którą można spokojnie wykonać we własnym zakresie,nawet bez kanału [na podwórku lub na parkingu pod blokiem ] Oczywiści trzeba po tej operacji udać się na ustawienie geometrii zawieszenia , to tak dla własnego i innych użytkowników dróg bezpieczeństwa
_________________
Nie ma trudnych pytań , trudne są tylko odpowiedzi.
NED
Powrót do góry
gadu-gadu
milejow

Auto Maniak



Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 6209
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mętów pod Lublinem
Posiadane auto: A sprzedałem wszystko wpi.....zdu!
Piwa: 426/11
Wysłany: Wto 04 Lis 2014, 18:18
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


Po demontażu wahacza kontrola zbieżności jak najbardziej wskazana ale po wymianie samego sworznia nie widzę powodu. Wymiana sworznia jest banalnie prosta(o ile ma się narzędzia) bo jest on wkręcany w wahacz.
Powrót do góry
NED
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 3511
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podkarpacie
Posiadane auto: Seat Toledo Signo 1,820v+lpg 99 Peugeot 106 1,1 97r. r
Piwa: 191/38
Wysłany: Wto 04 Lis 2014, 18:37
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


milejow napisał:
Po demontażu wahacza kontrola zbieżności jak najbardziej wskazana ale po wymianie samego sworznia nie widzę powodu. .


Co do tego to są dwie szkoły i ja też raczej skłaniam się ku temu że nie trzeba , jednak jest to ingerencja w układ zawieszenia i ta druga szkoła podaje że bezwarunkowo trzeba skontrolować geometrię. Poza tym nie wiadomo kiedy ostatnio była robiona geometria i myślę że warto ją skontrolować ze względu na zużycie eksploatacyjne elementów zawieszenia.
_________________
Nie ma trudnych pytań , trudne są tylko odpowiedzi.
NED
Powrót do góry
gadu-gadu
magdaboom

Auto Maniak



Dołączył: 31 Mar 2011
Posty: 1293
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Citroen Xsara 2.0 HDI. 110 KM, Berlingo 2.0 HDI, 307 2.0 HDI, C5 1.6HDI 110KM
Piwa: 128/23
Wysłany: Pon 10 Lis 2014, 21:13
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


po wymianie, kuli czy sworznia czy nawet samego wahacza nie trzeba jechać na zbieżność, wielokrotnie tak robiłem i nigdy nic się nie przestawiało więc po wymianie, wyjedz na ulicę i sprawdź czy ściąga oraz jak zachowuje się auto podczas jazdy. pozdrawiam
_________________
Pomagam więc Stawiasz Piwo!
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 10 Lis 2014, 21:13
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
vonGoethe

Debiutant



Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): LBL, KR
Posiadane auto: 307 2.0 HDi 90KM, 2004 r.
Piwa: 0/3
Wysłany: Nie 08 Lis 2015, 16:23
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


Nie chcę robić niepotrzebnego bałaganu na Forum, więc zamiast zakładać nowy wątek, pozwolę sobie odświeżyć ten.

Kilka dni temu mechanik zwrócił mi uwagę na to, że mam zużyty sworzeń przy lewym przednim kole. W chwili obecnej rozglądam się więc za tą częścią. Dla profilaktyki i zapewnienia sobie spokoju na dłużej chcę wymienić ją po obu stronach. Tutaj pojawia mi się pytanie, bo z jednej strony zdecydowanie nie chcę sobie nadkładać niepotrzebnych kosztów, a z drugiej - czytając Forum - mam wątpliwości, czy nie zainwestować bardziej.

Tak więc:
- czy kupić same tylko sworznie;
- czy kupić w komplecie sworznie, tuleje górne i tuleje dolne;
- czy kupić w komplecie sworznie, tuleje górne, tuleje dolne i jeszcze łączniki stabilizatora?

Oczywiście mechanika też o to zapytam; tutaj piszę dlatego, że chcę mieć bardziej rozległe i wielostronne podejście.

Proszę o w miarę prostą odpowiedź, gdyż jestem laikiem; zwykłym kierowcą, który samodzielnie nigdy nie naprawiał w aucie czegoś w większej skali, ale który chce trochę zadbać o wóz i co nieco o nim wiedzieć.

Moje drugie pytanie, to jakich firm te elementy polecacie? Na chwilę obecną rzuciły mi się w oczy Delphi i Meyle. A może lepiej wziąć coś całkiem innego?

Z góry uprzejmie dziękuję za każdą pomoc.

PS: Mogę nadmienić, że czasami - jadąc po powierzchni typu kostka brukowa, klinkierowa - mam wrażenie, że z przodu słychać jakieś drobne stuki. Nie umiem jednak powiedzieć, czy nie są to jedynie normalne objawy pracy zawieszenia.
Powrót do góry
magdaboom

Auto Maniak



Dołączył: 31 Mar 2011
Posty: 1293
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Citroen Xsara 2.0 HDI. 110 KM, Berlingo 2.0 HDI, 307 2.0 HDI, C5 1.6HDI 110KM
Piwa: 128/23
Wysłany: Nie 08 Lis 2015, 18:09
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


z reguły naprawiasz to co jest zepsute a nie na zapas bo sam mechanik nie wymienia części za darmo.
_________________
Pomagam więc Stawiasz Piwo!
Powrót do góry
milejow

Auto Maniak



Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 6209
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mętów pod Lublinem
Posiadane auto: A sprzedałem wszystko wpi.....zdu!
Piwa: 426/11
Wysłany: Nie 08 Lis 2015, 19:09
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


vonGoethe napisał:
tuleje górne

A gdzie Ty w przednim zawieszeniu tego auta wynalazłeś tuleje górne???
Powrót do góry
vonGoethe

Debiutant



Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): LBL, KR
Posiadane auto: 307 2.0 HDi 90KM, 2004 r.
Piwa: 0/3
Wysłany: Nie 08 Lis 2015, 21:54
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


milejow napisał:
vonGoethe napisał:
tuleje górne

A gdzie Ty w przednim zawieszeniu tego auta wynalazłeś tuleje górne???


Wiadomość pisałem w pośpiechu... Chodziło mi o tuleję małą i tuleję dużą.

magdaboom napisał:
z reguły naprawiasz to co jest zepsute a nie na zapas bo sam mechanik nie wymienia części za darmo.


Jak wspomniałem, nie jestem fachowcem. Poprzednicy pisali, że - cytuję - jeśli padnięty jest sworzeń to istnieje prawdopodobieństwo że tuleje na wahaczu też mogą być w kiepskiej kondycji; poza tym wspomniane elementy są z jakiegoś powodu sprzedawane jako komplety. Mam więc pełne prawo zakładać, że zużycie jednej części (tutaj sworznia) może być mocno skorelowane ze zużywaniem się innej (np. wspomnianej tulei). I właśnie to jest tematem mojego pytania, czy taka korelacja istnieje, czy nie.
Powrót do góry
NED
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 3511
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podkarpacie
Posiadane auto: Seat Toledo Signo 1,820v+lpg 99 Peugeot 106 1,1 97r. r
Piwa: 191/38
Wysłany: Nie 08 Lis 2015, 22:33
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


No, pewnie istnieje taka ,,korelacja" tylko jaką masz pewność że np. tuleje nie były już wymieniane i nie koniecznie w komplecie ze sworzniami ? Każdy kumaty mechanik jest w stanie ocenić w jakim stanie są elementy zawieszenia i czy czas jest na ich wymianę , więc chyba musisz zdać się na jego ocenę .Ja mam to szczęście że serwisuję sobie autko sam (w miarę możliwości , a jeśli nie daję rady to mam kumpla mechanika) więc nie mam takich dylematów.
_________________
Nie ma trudnych pytań , trudne są tylko odpowiedzi.
NED
Powrót do góry
gadu-gadu
vonGoethe

Debiutant



Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): LBL, KR
Posiadane auto: 307 2.0 HDi 90KM, 2004 r.
Piwa: 0/3
Wysłany: Pon 09 Lis 2015, 00:36
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


Podsumowując, wszystko zależy od opinii mechanika. Mam rozumieć, że moje obawy, iż tuleje i łącznik zawsze "wypada wymienić" podczas wymiany sworznia są nieuzasadnione, tak? Że nie jest to sytuacja jak z np. rozrządem, gdzie pompę wodną zawsze "wypada wymienić" przy podmianie paska i napinaczy? (Ot, takie porównanie mi przyszło do głowy.)

Jeszcze chciałbym wrócić do drugiej części mojego pytania: jakich producentów polecacie/odradzacie podczas dokonywania zakupu?
Powrót do góry
milejow

Auto Maniak



Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 6209
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mętów pod Lublinem
Posiadane auto: A sprzedałem wszystko wpi.....zdu!
Piwa: 426/11
Wysłany: Sro 11 Lis 2015, 11:49
Temat postu:

Re: ( Peugeot 307 ) Wymiana sworznia wahacza


Zawieszenie to nie rozrząd, wymieniasz to co wymaga wymiany i ma wyraźne oznaki zużycia. Co do marek, ja stosuję SASIC,LEMFORDER(rzadziej bo z niektórymi częściami się popsuł).FEBI, MOOG
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum PEUGEOT Forum Strona Główna -> ( Peugeot 307 ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Peugeot 307 »

Opinie o samochodach Peugeot 307 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Peugeot 307 ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy


Peugeot807

35 900

2012r.

200 000 km

śląskie

Peugeot2008

49 600

2017r.

163 815 km

podkarpackie

Peugeot307 SW

5 900

2002r.

293 000 km

kujawsko-pomorskie

Peugeot3008

80 800

2019r.

133 000 km

małopolskie

Peugeot3008

29 000

2010r.

186 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Peugeot 405 club   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System